Про школу


Коротка історія школи

Перша згадка про школу датується 1789 роком.

Це була двокласна школа, де навчалось біля 30 дітей.

З 1874 року в Маньківцях працює єдине в районі міністерське однокласне училище.

В 1900 році пані Марія Львова, якій належало наше село, збудувала нове приміщення двокласної школи. Воно стоїть і понині. Діти навчались в двох великих класах і був один учитель.

Згодом взяли ще одного. Це були пан Мітлаш і пан Качур з Глинянки. Двокласна школа існувала до революції.

Вже після революції в селі працювала чотирьохкласна школа. Документів про цей період не збереглося, нам відомо тільки що в 30-х рр. директором школи був Кобжицький Василь Петрович. Директор був дуже ініціативною людиною. Він прагнув розширити школу. Ходив по хатах і збирав дітей на навчання. Таким чином скоро був відкритий п’ятий клас, а згодом шостий і сьомий.

Іще до війни школа стає семирічною.

Почалася війна і директор школи, Кобжицький Василь Петрович, їде на війну. Але заняття в школі не припинились. З війни директор повертається і в 1945 році знову очолює школу.

В 1947 році Маньковецьку семирічку очолює Шаповалов Леонід Володимирович, який прийшов з фронту в чині капітана. Дітей в школі було дуже багато, школа працювала в дві зміни. Викладали в школі 15 вчителів, Вивчались такі предмети : українська мова та література, російська мова та література, біологія, хімія. історія. географія, конституція, німецька мова та фізкультура.

В 1947 році вже працювала вечірня школа для сільської молоді. В ній вчилися неписьменні та малописьменні. Були класи — комплекти : 1 — 3 клас і 2 - 4 клас.

В 1947 році в школі відкрили бібліотеку. книги збирати серед населення і тому дуже їх берегли. Навчання закінчувалося 17 травня і починалися екзамени: в 4 і 7 класах - державні випускні,а5,6-перевідні. Під час літніх канікул піонервожатий збирав загони учнів, які допомагали колгоспам ( а в селі були три колгоспи ) в зборі урожаю, в боротьбі зі шкідниками сільськогосподарських рослин.

В 1948-1949 роках школа була семирічна, але було 11 комплектів, працювали паралельні класи. В цьому навчальному році в перший клас набрали 56 учнів. В інших класах було по 30-35 учнів . Заняття проводились в двох корпусах у дві зміни.

З 1 березня 1949р. в школі було запроваджено гарячі обіди.

В 1951 - 1952 н4 р. Директор школи Шмундій Василь Степанович, Учнів було дуже багато, діти навчалися в три зміни і тому постало питання про відкриття середньої школи. Зробити це було нелегко.

В березні 1952 року в школі був організова­ний пришкільний інтернат, де перебували учні з інших сіл. Тут годували.

В 1952 році був організований духовий оркестр з 20 чоловік. Проводили паради, ішли до костьолу і там проводили урочистості.

В школі було дуже багато малозабезпечених дітей і їм щороку давали матеріальну допомогу.

В 1956-1957 році відкрили восьмий клас. А в 1958 - дев’ятий клас.

1960 рік - перший випуск 10 класу.

Дуже талановитим був перший випуск середньої школи – 1960 р. Микола Сторожук сам виготовив дерев’яну логарифмічну лінійку, за якою навчатися учні протягом багатьох років. Три учні класу закінчили школу зі срібною медаллю. Це - Блащук Григорій Филимонович, зараз пра­цює вчителем математики в Степанецькій НЗСШ Гадасюк Іван Кирилович, Гадасюк Ольга Онисимівна.

В школі на той час навчалось до 500 чоловік.

Школа навчалась в три зміни. І постало питання про добудову школи. Спочатку був добудований корпус, де зараз знаходяться молодші класи і майстерня, потім був добудований двоповерховий корпус школи, де ми навчаємось зараз, де учительська. Це було приблизно в 1965 р.

В 1975р. був побудований корпус №3.